Wielki Kanion Kolorado - jak zaplanować trekking
Grand Canyon Parki Narodowe USA USA

Grand Canyon – kilka słów o trekkingu

on
24 września 2019

W ostatnim poście pisałam Wam co Grand Canyon ma do zaoferowania oraz jak zorganizować pobyt w tym niezwykłym miejscu. Dziś opowiem Wam jak przygotować się na dobry trekking. Jest to o tyle ważne, że trekking w Grand Canyon ma kilka cech, które znacząco różnią go od jakiejkolwiek innej wyprawy w góry.

obrazek z aktywnym linkiem do wpisu "Czy Wielki Kanion może rozczarować".
Planujesz wizytę w Grand Canyon? Pod powyższym wpisem znajdziesz najważniejsze informacje praktyczne! Kliknij w zdjęcie – wpis otworzy się w nowym oknie.

Grand Canyon – specyfika trekkingu

Podczas wyprawy w góry sprawa jest prosta. Najpierw wychodzisz na szczyt. Bywa to męczące, czasem trzeba się zatrzymać, odpocząć. Jeżeli czujesz, że to dla Ciebie za dużo, to możesz w każdej chwili zawrócić i zejść na dół. A kiedy jesteś na górze, to z reguły najbardziej męczącą część masz już za sobą.

Grand Canyon - Bright Angel Trailhead
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem.

W Wielkim Kanionie wszystko jest na opak. Najpierw schodzisz w dół, szerokim, dobrze przygotowanym szlakiem. Podejście nie jest strome, idzie się łatwo. Schodzisz coraz niżej, bo przecież idzie się całkiem przyjemnie, a widoki takie piękne. Kiedy już doszedłeś na dół, jesteś zmęczony, zwłaszcza, że bardzo wysoka temperatura dodatkowo męczy. A teraz trzeba wyjść z powrotem na górę… i to na przewyższeniu ok 1500-2000 m.

Wielki Kanion - szlak Bright Angel Trailhead
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem.

Niezależnie od naszego stopnia zaawansowania i szlaku, jaki wybierzemy warto mieć to z tyłu głowy i mierzyć siły na zamiary. Dlatego planując trekking w Wielkim Kanionie warto się do tego odpowiednio przygotować.

Wybór trekkingu w Grand Canyon w zależności od pór roku

Wiadomo, że w zależności od pory roku będą różne zalecenia dotyczące wycieczki oraz rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać. Poniżej przedstawiam Wam pokrótce najważniejsze informacje dotyczące charakterystyki poszczególnych pór roku w Wielkim Kanionie, jakie znajdziecie także na stronie internetowej Parku.

Grand Canyon - Na szlaku znajdziecie termometr wskazujący obecne warunki. 105 st F to ok 40,5 st C.  fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem
Na szlaku znajdziecie termometr wskazujący obecne warunki. 105 st F to ok 40,5 st C. fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem

Lato

 • liczone od maja do września;
 • charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami oraz suchym powietrzem;
 • średnia temperatura na szczycie kanionu to od 9 do 28 stopni (my byliśmy w lipcu i było ok 35-40 stopni, na dole kanionu dochodziła do 50 stopni w cieniu);
 • średnia temperatura w kanionie to od 23 do 40 stopni, ale odczuwalna to nawet 60 stopni, brak cienia;
 • w lipcu i sierpniu możliwe są burze;

Wiosna i jesień

 • krótsze dni i duże różnice temperatur: w nocy temperatura może spaść poniżej 0, a w ciągu dnia średnia temperatura wynosi nawet 28 stopni;
 • w niektórych miejscach może dalej występować śnieg i lód;
 • trzeba być przygotowanym zarówno na zimowe jak i letnie warunki pogodowe

Zima

 • średnie temperatury wahają się od -7 do 15 stopni;
 • występuje dużo śniegu i lodu, w kanionie zdarzają się deszcze;
 • górne części szlaków mogą być niebezpieczne.

My odwiedziliśmy Wielki Kanion na początku lipca, dlatego też będę się opierać także na naszych doświadczeniach. Wydaje mi się, że lato jest najbardziej optymalną porą na wizytę w kanionie, ale to moje subiektywne odczucie 🙂 Być może będę tam na początku listopada, to wtedy będę mogła napisać coś więcej o innych porach roku 😉

Grand Canyon Trekking
Powrót Chłopaków na szczyt. Byli juz blisko 🙂
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem

Dodatkowe informacje dotyczące trekkingu w Wielkim Kanionie w zależności od pór roku znajdziecie na stronie Parku między innymi tutaj.

Grand Canyon – wybór szlaku trekkingowego

Wielki Kanion ma dwa główne szlaki trekkingowe rozpoczynające się na południowej krawędzi oraz jeden rozpoczynający się na północnej krawędzi. Wszystkie trzy prowadzą do obozu namiotowego Bright Angel Campground. W ramach tych szlaków wydzielone są mniejsze odcinki, które można obrać sobie jako cel wędrówki. Znajdziecie tam zarówno szlaki łatwe, dostępne dla większości osób, jak i trudne i długie szlaki, wymagające lepszej kondycji.

Grand Canyon - charakterystyka szlaków trekkingowych.
Szlaki trekkingowe w Wielkim Kanionie wraz z ich charakterystyką. Trasy oznaczone jako zielone uznawane są za łatwe oraz krótkie. Te żółte są już bardziej wymagające, aby je przejść potrzeba więcej czasu. Czerwone są już szlakami wymagającymi.
źródło:
https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/upload/intro-bc-hike.pdf

Strona Grand Canyon National Park w swoich materiałach udostępnia także dokładne tabele z rozpisanymi wszystkimi punktami, przewyższeniem, długością trasy oraz szacowanym czasem, jaki potrzebny jest na przejście danej trasy. Taki materiał jest bardzo pomocny przy planowaniu. Należy także pamiętać, że poza długością i przewyższeniem, pod uwagę należy wziąć wysokie temperatury oraz brak cienia. Im niżej schodzimy w Kanionie tym większa temperatura będzie – o ile nie ma zjawiska inwersji.

Wszystkie poniższe tabelki pochodzą z „Wprowadzenia do hikingu w Wielkim Kanionie” dostępnego po angielsku w wersji pdf tutaj. Zwróćcie uwagę, że podane odległości dotyczą drogi w jedną stronę, natomiast podane czasy dotyczą całej wycieczki.

Grand Canyon - lista szlaków i punktów w ramach Bright Angel Trailhead
Szlak Bright Angel wraz z punktami, do których można dotrzeć wybierając ten szlak.
Grand Canyon - lista szlaków i punktów w ramach South Kaibab Trailhead
Lista punktów w ramach szlaku South Kaibab
Grand Canyon - lista szlaków i punktów w ramach North Kaibab Trailhead
Wielki Kanion – Północna Krawędź – lista punktów w ramach szlaku North Kaibab

Ponieważ wszystkie szlaki kończą się w tym samym punkcie, to wybierając kilkudniowy trekking można zejść jednym szlakiem, a wyjść zupełnie innym.

Zakłada się, że podczas trekkingu zejście do danego, wyznaczonego przez Ciebie punktu zajmie Ci 1/3 czasu, jaki potrzebny jest na zrobienie całej trasy. To wyliczenie może być pomocne, aby kontrolować czas w Kanionie.

Trekking do Kolorado River w jeden dzień

Strażnicy Parku ostrzegają, aby nie robić trasy na dno Wielkiego Kanionu i z powrotem w jeden dzień. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze jest to dosyć długi dystans, gdyż w wypadku startu z Południowej części Kanionu trasa wynosi ok ok 22 do 31 km. Drugim powodem są bardzo wysokie temperatury w lecie (odczuwalna może sięgać nawet 60 stopni, a cienia jest bardzo mało) oraz bardzo duża różnica temperatur w innych okresach. Trzecim powodem jest możliwość pojawienia się objawów choroby wysokościowej ze względu na dużą różnicę wysokości – 1500m w każdą stronę.

Grand Canyon - Ostrzeżenie na szlaku dotyczące niebezpieczeństw, o których wspomniałam powyżej
Ostrzeżenie na szlaku dotyczące niebezpieczeństw, o których wspomniałam powyżej

Strażnicy przypominają także, że każda osoba jest odpowiedzialna za swoje własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo grupy, z którą wędrujecie. Udzielenie pomocy nie jest gwarantowane, a i dotarcie pomocy do osoby poszkodowanej może trwać nawet do kilku dni w zależności od warunków pogodowych. Na szlaku Bright Angel ciężko spotkać strażnika – chłopakom udało się spotkać jednego park ranger’a oraz jednego wolontariusza.

Jest jednak możliwe zejście do Kolorado River i z powrotem w jeden dzień. Chłopaki z naszej grupy zrobili to w ciągu około 8-9 godzin. Udało im się dojść szlakiem Bright Angel do punktu Pipe Creek Resthouse. Sami przyznają, że hike był bardzo wymagający i męczący. Najbardziej w kość dała im wysoka temperatura. Wyjście na szczyt robili już popołudniu, kiedy temperatury były nieco niższe, często robiąc postoje. Po wyjściu na górę byli jednak bardzo zadowoleni.

Grand Canyon - Rzeka Kolorado na dnie Wielkiego Kanionu 
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem
Rzeka Kolorado na dnie Wielkiego Kanionu
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem

Zaleca się, aby unikać chodzenia w największe upały, czyli od 11 do 16. Dlatego dobrze jest rozpocząć trekking we wczesnych godzinach porannych, a kontynuować po godzinie 16.

Grand Canyon – zgoda na nocleg na szlaku

Aby móc nocować na szlaku (tylko w wyznaczonych obszarach) należy uzyskać specjalne pozwolenie, wydawane przez The Backcountry Information Center, którego lokalizację znajdziecie na poniższej mapie. Wniosek o pozwolenie należy złożyć z dużym wyprzedzeniem!

Pozwolenie wydawane jest na konkretnego lidera grupy i zawiera informację dotyczące ilości osób, trasy, daty noclegu. Zaraz po rozłożeniu obozu zezwolenie należy umieścić w widocznym miejscu na namiocie bądź plecakach (które wiesza się na specjalnych wieszakach) tak, aby strażnik mógł łatwo je zweryfikować.

Koszt zezwolenia to $10 plus $8 od każdej osoby w grupie za każdą noc. W razie odrzucenia wniosku koszty nie są zwracane.

O zgodę na nocleg na szlaku można ubiegać się osobiście, faxem bądź pocztą. Nie ma możliwości zgłaszania wniosków telefonicznie oraz mailowo. Wszystkie dokumenty, wnioski oraz dodatkowe informacje znajdziecie na stronie Parku pod tym linkiem.

Park oferuje limitowaną ilość zgód „last minute” wydawanych dla obozowisk Indian Garden, Bright Angel, and Cottonwood. O nie ubiegać się można tylko osobiście z maksymalnie jednodniowym wyprzedzeniem.

Uwaga: ta procedura NIE dotyczy noclegu na Mather Campground, Desert View Campground oraz domków i kabin na Phantom Ranch.

Grand Canyon – co zabrać na trekking?

 • Wodę, bidon, który można uzupełnić oraz napoje izotoniczne. Pić należy tylko wtedy, kiedy czujemy pragnienie – w innym wypadku możemy doprowadzić do niepotrzebnego wypłukania elektrolitów. Grzegorz miał ze sobą około 7 litrów wody plus uzupełniał butelki na każdym z punktów, gdzie dostępna była woda (na tym szlaku są 4 takie punkty). Z taką ilością wody starczyło mu „na styk”;
 • tabletki izotoniczne do rozupuszczania w wodzie, takie jak Isostar. Sama woda bardzo szybko wydalana jest z ogranizmu i może powodować dodatkowy spadek elektrolitów, zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach;
 • słone przekąski oraz wysokokaloryczne posiłki – uzupełnienie soli jest istotne, gdyż ze względu na upał stracisz jej bardzo sporo;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • czapkę chroniącą od słońca – dobre i bardzo popularne są specjalne kapelusze, które zabezpieczają dodatkowo kark;
 • krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem;
 • latarkę bądź czołówkę (zwłaszcza jeżeli wybierasz się na dłuższy trekking);
 • rozchodzone buty trekkingowe z dobrą podeszwą. Kijki trekkingowe mogą być przydatne;
 • apteczkę;
 • zaleca się zabranie gwizdka, lusterka do odbicia światła oraz czegoś małego i lekkiego do schronienia się gdyby zdarzył Ci się jakiś wypadek;
 • dodatkowe warstwy ubrania, w tym coś przeciwdeszczowego
 • władze parku polecają także zabrać buteleczkę z rozpylaczem, aby móc psikać się wodą.
Grand Canyon
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem

Savoir vivre na szlaku

Jak w każdych górach tak i w Wielkim Kanionie jest kilka zasad, które należy przestrzegać. Wszystkie one wymienione są przez strażników w Grand Canyon National Park:

 • zaleca się podróżowanie z towarzystwem;
 • należy używać toalet na szlaku – nie wolno załatwiać swoich potrzeb w jakimkolwiek innym miejscu. Sama toalety są dostępne w każdym punkcie przeznaczonym do odpoczynku i są w bardzo dobrym stanie;
 • osoby wychodzące pod górę mają pierwszeństwo na szlaku;
 • muły mają pierwszeństwo w każdą stronę :);
 • jeżeli chcesz kogoś wyprzedzić to zwolnij i poinformuj, że będziesz go wyprzedzał (wystarczy zwykłe „excuse me” ;);
 • zabierz swoje śmieci ze sobą;
 • nie zostawiaj i nie kładź swoich rzeczy na szlaku bądź poza nim ponieważ one przyciągają dzikie zwierzęta;
 • zachowuj się cicho i uszanuj tych, którzy szukają spokoju;
Grand Canyon - zdjęcie szlaku na Bright Angel Trailhead
fot. Mateusz Antkiewicz | zdjęcie zrobione smartfonem

Przydatne linki

Film z trekkingu

Na koniec zapraszam Was na film z trekkingu chłopaków. Przepraszam za brak stabilizacji 🙂 Przy okazji zobaczycie, co temperatura zrobiła z jakością nagrania i obiektywem 😀 Jako ciekawostkę dodam, że mieli włączone w czasie wycieczki endomondo ale… telefon im się zagotował i wyłączył wszystkie funkcje 😀

Bardzo dziękuję mojemu koledze – Mateuszowi Antkiewiczowi, który użyczył mi swoich zdjęć z wędrówki Chłopaków przez Bright Angel Trailhead. Dzięki Niemu mogłam pokazać Wam, jak wygląda Wielki Kanion w jego dolnych częściach!

Zapraszam Was do obejrzenia mojej relacji z Wielkiego Kanionu na InstaStories!

Wielki Kanion - link do Instagram Stories

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Podróże po USA - kliknij zdjęcie aby zobaczyć wszystkie wpisy
Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć wszystkie wpisy ze Stanów Zjednoczonych

Zapraszamy także na nasze social media:

Kliknij w obrazek, aby zostać przeniesionym na odpowiedni profil

Zapraszam na instagram @swiatybarwne
Kliknij w obrazek aby przejść na nasz profil na Facebooku

Tagi
Podobne posty

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!