Grand Canyon Parki Narodowe USA USA

Czy Wielki Kanion Kolorado może rozczarować?

on
21 sierpnia 2019

Wielki Kanion Kolorado (Grand Canyon) znany jest chyba wszystkim. Ten cud natury, wpisany na światową listę UNESCO, potrafi zachwycić swoim krajobrazem, potęgą rozmiarów, historią. Myślę, że każdy z Was choć raz widział piękne zdjęcia z tego miejsca. Czy może jednak zdarzyć się tak, że po wizycie w Wielkim Kanionie poczujecie się rozczarowani? Spotkałam się i z taką opinią. Dlatego zapraszam do wpisu, w którym pokażę Wam co Grand Canyon ma do zaoferowania oraz jak zaplanować wyjazd, aby się nie rozczarować.

Ludzie na zboczu Wielkiego Kanionu
To zdjęcie pięknie pokazuje potęgę Wielkiego Kanionu. Zobaczcie, jacy są ludzie w porównaniu do skał, przepaści, przestrzeni.

Historia Wielkiego Kanionu – co stanowi o jego niezwykłości?

Grand Canyon jest przykładem tego, co woda i czas są w stanie wspólnie wyczarować na przestrzeni milionów lat. Bo stojąc na krawędzi Wielkiego Kanionu warto pamiętać o tym, że cały kanion powstał dzięki działalności jednej rzeki, która rzeźbiła ten krajobraz przez 6 milionów lat. Historia sięga jednak dalej. Płaskowyż Rocky Mountain-Colorado zaczął powstawać 65 milionów lat temu, a morza i zmieniające się nurty rzek nanosiły tutaj osad przez ponad 2 miliardy lat. Cały przekrój tej historii możemy podziwiać na odsłoniętych zboczach Kanionu. Dlatego też jest on skarbnicą wiedzy geologicznej dotyczącej historii Ziemi.

Geologiczna historia zapisana na zboczach Wielkiego Kanionu.
Geologiczna historia zapisana na zboczach Kanionu.

Wielki Kanion został pokazany Europejczykom przez Indian. Od tego czasu wzbudzał ogromne zainteresowanie. Niestety, zwiększająca się ilość osób odwiedzających Wielki Kanion powodowała liczne zniszczenia. Dlatego też w 1919 roku utworzono tutaj Park Narodowy. W tym roku Grand Canyon National Park obchodzi swoje 100 letnie urodziny!

Współcześnie Wielki Kanion jest długi na 446 km, szeroki do 29 km i głęboki na prawie 2 km. Więcej o historii Wielkiego Kanionu dowiecie się odwiedzając Visitor Center oraz muzeum geologiczne w Yavapai Point, do czego bardzo Was zachęcam.

Co Wielki Kanion ma do zaoferowania?

Park Narodowy Wielkiego Kanionu Kolorado dostępny jest dla każdego. Znajdują się tutaj zarówno szlaki dostępne dla małych dzieci i osób z niepełnosprawnościami jak i bardziej wymagające szlaki trekingowe. Można zaplanować krótki spacer jak i kilkudniową wyprawę. Poniżej przedstawię Wam kilka możliwości spędzenia wolnego czasu odwiedzając South Rim (Południową Krawędź), grupując je od najłatwiejszych do najtrudniejszych.

Grand Canyon Rim Trail

Szlak wzdłuż krawędzi Wielkiego Kanionu to opcja dostępna dla każdego. Droga w całości jest utwardzona i prowadzi od Mather Point koło Visitor Center aż do początku szlaku Bright Angel. Chociaż całość ma około 8,7 km długości, to można w dowolnym punkcie zakończyć spacer i wrócić darmową komunikacją zapewnioną pezez Park Narodowy (ang. „Shuttle Bus”) do Vistor Center bądź innego interesującego nas miejsca. Przejście całości gwarantuje nam zobaczenie najbardziej znanych punktów widokowych w Wielkim Kanionie oraz wielu miej znanych i obleganych miejsc widokowych, które także zachwycają. Ponieważ jest to najbardziej popularny szlak, to przy punktach widokowych bywa również bardzo zatłoczony. Jeżeli byłoby Wam mało widoków, to szlak można rozszerzyć o Yaki Point oraz South Kaibab Trailhead, do których możecie się dostać zarówno pieszo jak i bezpłatnym autobusem.

Widok na Wielki Kanion z Rim Trail.
Zdjęcie zrobione na trasie South Rim Trail

Wybierając tylko ten szlak należy wziąć jedną rzecz pod uwagę: Wielki Kanion zachwyca swoją potęgą i skałami, ale idąc kilka godzin wzdłuż krawędzi istnieje niebezpieczeństwo, że widok Ci się opatrzy, a kolejne punkty nie będą robiły aż takiego wrażenia. Kiedy rozmawiałam z osobami, które wspominały o swoim rozczarowaniu Wielkim Kanionem, to wyciągały właśnie ten argument. To co mogę Ci dodatkowo zaproponować, to łatwy trekking poniżej krawędzi oraz zachód słońca w kanionie. One na pewno dołożą Ci wrażeń i urozmaicą wyprawę 🙂

Krótki szlak trekkingowy po Wielkim Kanionie

Aby urozmaicić swój pobyt w Grand Canyon polecam Ci wybrać także krótki szlak trekkingowy. Schodząc poniżej krawędzi kanionu możesz jeszcze bardzie poczuć jego potęgę, podziwiać różnorodność skał z bliska, a także zobaczyć kanion z nieco innej perspektywy. W parku wyznaczonych jest kilka puntów, do których można bez większych problemów dotrzeć i każdy z nich jest częścią większego szlaku. Trasy te można zrobić nawet z kilkuletnimi dziećmi, gdyż są one dobrze przygotowane, utwardzone i wygodne.

Ooh Aach Point – szlak o łącznej długości 2.8 km i elewacji ok 230 m. Jest to fragment prowadzący szlakiem South Kaibab Trail, a jego przejście zajmuje około godziny do dwóch. Szlak jest bardzo przyjemny chociaż bardzo mało na nim cienia. Ja wybrałam właśnie tą trasę na spacer i nie żałuję. Oceniam go jako łatwy, chociaż trochę się na nim zmęczycie 😉 Podejścia nie są strome, ale największym wyzwaniem jest brak cienia i wysoka temperatura. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć ze sobą odpowiednią ilość wody.

Tabliczka z oznaczeniem Ooh Aah Point, Wielki Kanion

Cedar Ridge – Punkt położony nieco niżej od Ooh Aach Point. Szlak tam i z powrotem ma niecałe 5 km długości i znajduje się 340 m poniżej krawędzi Wielkiego Kanionu. Na jego przejście potrzeba około 2-3 godzin. Klasyfikowany jest tak samo, jak powyższy szlak, czyli jako umiarkowany. Widziałam, że wiele rodzin z ok 7-8 letnimi dziećmi szło w jego kierunku. Gdybym o nim wiedziała w odpowiednim momencie, to pewnie sama bym poszła 🙂

Lower Tunnel – to punkt na szlaku Bright Angel i jest porównywalny do Ooh Aach Point. Jego całkowita długość (tam i z powrotem) to 2.8 km i znajduje się 180 m poniżej krawędzi kanionu.

1½-Mile Resthouse – jak sama nazwa wskazuje, szlak ma długość 1,5 mili (2.4 km) w jedną stronę i także jest częścią szlaku Bright Angel. Znajduje się ok 340 m od krawędzi kanionu. Na jego przejście potrzeba około 2-4 godzin. Wiele osób właśnie do tego punktu oraz do Lower Tunnel szło na zachód słońca.

Krajobraz Wielkiego Kanionu widziany z South Kaibab Trail
Krajobraz Wielkiego Kanionu widziany ze szlaku South Kaibab

Długie szlaki trekkingowe

Kto chciałby zejść na sam dół Wielkiego Kanionu, dotknąć rzeki Kolorado i wyjść z powrotem na górę? Taka możliwość także jest! Władze parku zalecają jednak, aby wycieczkę rozbić na dwa dni. Czy to oznacza, że nie da się jej zrobić w jeden dzień? Da się, ale wymaga to dobrej kondycji, szybkiego tempa i dobrego przygotowania. Dlaczego to takie ważne? Trekking w Wielkim Kanionie ma pewną niezwykłą i charakterystyczną dla siebie cechę: najpierw schodzi się na dół, a następnie – często po wielu godzinach trekkingu, kiedy organizm jest już zmęczony – wychodzi się pod górę. Najcięższy odcinek szlaku pozostaje więc na sam koniec. Bardzo wysokie temperatury oraz często brak cienia nie ułatwiają. O trekkingu w Wielkim Kanionie przeczytacie w poście dostępnym pod tym linkiem. Więcej informacji znajdziecie także tutaj.

Na dół kanionu prowadzą dwa szlaki. Pierwszym z nich jest South Kaibab, mający 11.4 km w jedną stronę oraz 2195 m przewyższenia. Drugi to Bright Angel mający 15.3 km długości w jedną stronę oraz 2085 m przewyższenia. Oba kończą się w Bright Angel Campground, więc istnieje możliwość zejścia jednym szlakiem oraz wejścia drugim. Na trasie Bright Angel znajduje się kilka punktów, gdzie można uzupełnić zapas wody. Na szkalu można spotkaż strażników i wolontariuszy, którzy służą radą. Wybierając jednodniowy trekking na sam dół należy rozpocząć wyprawę wczesnym rankiem i pamiętać, że wejście na górę zajmuje przeszło dwa razy więcej czasu, niż zejście na dół.

Aby nocować w kanionie należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Nocleg możliwy jest tylko w wyznaczonym obozowisku, nie wolno nocować wzdłuż szlaku. Warto mieć przy sobie cieplejsze ubranie, gdyż w nocy temperatura spada do niskich wartości.

Wiewiórka na szlaku, Wielki Kanion 2019
Najniebezpieczniejsze zwierzę Wielkiego Kanionu – wiewiórka 🙂 W całym parku pełno jest ostrzeżeń przez tymi zwierzętami. Problem tkwi w tym, że bywają agresywne, a mogą przenosić choroby zakaźne takie jak wścieklizna.

Wielki Kanion – kilka słów o trekkingu

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat trekkingu w Wielkim Kanionie to zapraszam Cię do lektury posta poświęconego w całości trekkingowi w Grand Canyon. Aby przejść do artykuły kliknij w poniższe zdjęcie – post otworzy się w nowym oknie.

Wielki Kanion Kolorado - jak zaplanować trekking

Jak zaplanować wyjazd do Wielkiego Kanionu?

Na co więc zwrócić uwagę planując swój pobyt? Poniżej przedstawię Ci kilka aspektów, które warto przemyśleć oraz podzielę się informacjami praktycznymi, bardzo przydatnymi do zaplanowania swojego pobytu w Grand Canyon. Pamiętaj, że na instagramie @swiatybarwne.pl znajdziesz także moją relację w wyprawy w postaci wyróżnionych InstaStories. Zawsze też możesz do mnie napisać z pytaniem!

Wielki Kanion w jeden dzień – czy to możliwe?

Owszem i w mojej ocenie jest to najlepsze rozwiązanie – chyba, że wybieracie się na dwudniowy trekking 🙂 Najlepiej w okolice Wielkiego Kanionu przyjechać już noc wcześniej, aby zacząć zwiedzanie z samego rana. Ponadto bardzo polecam Wam nocleg w okolicznych miejscowościach także po wizycie w Grand Canyon. Po całym dniu chodzenia będziecie dosyć zmęczeni i jazda w dalszą trasę będzie nieprzyjemna, a może być nawet dla Was niebezpieczna. My spaliśmy w miejscowości Flagstaff, nocleg wynajmując za pomocą airbnb w… całkiem luksusowej przyczepie kempingowej w środku lasu 🙂 Polecam bardzo! Oczywiście istnieje także możliwość noclegu na terenie parku – więcej informacji znajdziesz poniżej.

Wielki Kanion - punkt widokowy

Wybierz, co Cię interesuje.

Przed wyjazdem do Wielkiego Kanionu warto zastanowić się, jakie masz oczekiwania od Twojej wycieczki. Możliwości, jakie oferuje South Rim opisałam powyżej, ale to nie wszystko, co kanion ma do zaoferowania, a atrakcje są od siebie znacznie oddalone. Grand Canyon Skywalk, a więc szklana platforma nad przepaścią, znajduje się w zachodniej części kanionu i nie należy to terenów Parku Narodowego. Najpopularniejszy szlak wśród krawędzi oraz popularne szlaki trekkingowe znajdują się na południowej stronie. Supai i znany wodospad Havasu umiejscowione są gdzieś w połowie drogi między zachodem a południem. Za to największy wybór łatwo dostępnych wycieczek na mułach jest na North Rim. Na stronie internetowej parku znajdziecie wiele materiałów pomocnych przy planowaniu podróży. Poniżej przedstawiam Wam kilka pomocnych linków:

  • Trip Planner – broszura wydana przez park z najważniejszymi informacjami;
  • South Rim – mapa oraz najważniejsze informacje dotyczące południowej części kanionu;
  • North Rim – mapa oraz najważniejsze informacje dotyczące północnej części kanionu;
  • Informacje o wycieczkach na mułach – na południowej krawędzi, ze względu na duże zainteresowanie, odbywają się one na zasadzie loterii i są dużo droższe niż po północnej stronie kanionu.
  • Strona internetowa Grand Canyon West – atrakcje tej części podlegają dodatkowym opłatom. Ta część nie należy do terenów Parku Narodowego Wielkiego Kanionu i zarządzana jest przez plemię Hualapai.

Jeżeli nie możesz się zdecydować, to polecam wybrać South Rim 🙂 Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych opcji spędzenia czasu w Wielkim Kanionie.

Dojazd

Zdaję sobie sprawę, że większość z Was będzie odwiedzała Wieki Kanion podczas swojej podróży objazdowej. Każdy z Was będzie więc tam jechał z innej strony: część z Las Vegas, część z Sedony, a jeszcze ktoś inny z Route 66. Dlatego bardziej niż na „jaką drogą jechać” skupię się „jaki punkt wybrać w nawigacji” 😉

Wybierając wizytę w South Rim najlepiej jest ustawić nawigację na Visitor Center. Znajduje się tam bardzo dużo miejsc parkingowych, stamtąd też rusza kilka linii bezpłatnego autobusu. W samym centrum możecie także wypożyczyć rowery, poznać bliżej historię kanionu czy zaplanować dalsze kroki.

Jeżeli wybieracie się na Bright Angel Trail, to lepiej jest zostawić auto w Grand Canyon Village. Dobrym miejscem będzie Lot C lub parking przy Backcountry Rd.

Pamiętajcie, aby pobrać swoje mapy w trybie offline! W Grand Canyon nie ma zasięgu internetowego, a zasięg telefonii komórkowej jest znikomy, dlatego brak pobranych map może znacząco utrudnić Wam życie.

gra światła i cieni w Wielkim Kanionie. Zdjęcie czarno-białe

Ceny biletów do Wielkiego Kanionu

W Wielkim Kanionie respektowana jest karta Annual Pass – America the Beautiful, o której pisałam Wam przy okazji postu o Yosemitee (post dostępny tutaj). Podsumowując, karta ta kosztuje $80 i ważna jest przez rok czasu. Upoważnia do wstępu do wszystkich parków narodowych oraz dużej ilości parków stanowych i miejsc rekreacyjnych (w sumie ponad 2 tysięcy miejsc) dla jednego samochodu i oczywiście wszystkich pasażerów w nim obecnych. Kartę Annual Pass możecie zakupić w kasie dowolnego parku narodowego. Właścicielami karty mogą być dwie osoby, które nie muszą być ze sobą spokrewnione. Ich podpis musi jednak widnieć na karcie. Przy wjeździe bądź wejściu do parku pokazuje się Annual Pass oraz dowód osobisty/dokument osoby podpisanej na karcie.

Bez karty ceny biletów do Wielkiego Kanionu wyglądają następująco:

  • $35 od samochodu osobowego – bilet obejmuje wszystkich pasażerów;
  • $30 od motocyklu – bilet obejmuje wszystkich pasażerów;
  • $20 od osoby, jeżeli do parku wchodzą pieszo, rowerem, shuttlem, koleją albo… raftingiem! Osoby poniżej 15 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Tak więc jeżeli nie posiadacie karty America the Beautiful, to koniecznie ją kupcie. Jak sami widzicie, zwróci się Wam po wizycie w dwóch parkach!

Więcej informacji o biletach i cenach znajdziecie na stronie Parku pod tym linkiem.

Co ze sobą zabrać?

  • dużą ilość wody, także w bidonie – na szlakach można uzupełniać zapasy;
  • nakrycie głowy;
  • napój izotoniczny bądź tabletki izotoniczne do rozpuszczenia w wodzie;
  • krem przeciwsłoneczny z dużym filtrem;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • słone przekąski. Odradzam przekąski z czekoladą oraz wszystkim, co może się rozpuścić 🙂
  • wygodne obuwie – chyba, że w planach macie tylko Rim Trail;
  • softshell, sweter, polar… po zachodzie słońca temperatura znacznie spada i szybko robi się chłodno.

Jeżeli wybieracie się na trekking, to warto mieć ze sobą także czołówki, apteczkę, wysokokaloryczne przekąski.

Shuttle Bus

W parku kursuje 5 linii darmowego autobusu. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące danej linii, kliknij na zdjęcie z mapą ich trasy – strona parku ze szczegółowymi informacjami otworzy się w nowym oknie.

Mapa Grand Canyon South Rim
źródło: https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/shuttle-buses.htm

Pomarańczowa: Kaibab Rim Route, jeżdżąca między muzeum geologicznym w Yavapai Point, a Yaki Point, mająca przystanek w Visitor Center. Tym autobusem dojedziesz do South Kaibab Trailhead. Linia działa cały rok.

Wielki Kanion - mapa pomarańczowej linii Shuttle Bus
źródło: https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/kaibab-orange-route.htm

Niebieska: Village Route, która działa cały rok i kursuje między hotelami i kempingami w Grand Canyon Village oraz Visitor Center.

Wielki Kanion - mapa niebieskiej linii autobusu
Mapa niebieskiej linii Shuttle Bus.
źródło: https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/village-blue-route.htm

Czerwona: Hermit Route, kursująca od Grand Canyon Village do Hermits Rest – ta linia kursuje najbardziej na zachód kanionu.

Wielki Kanion - Czerwona linia autobusu
źródło: https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/hermit-red-route.htm

Purpurowa: Tusayan Route, łącząca małe miasteczko przy wjeździe do parku z Visitor Center. Kursuje od początku marca do końca września.

Wielki Kanion - mapa purpurowej linii autobusu
źródło: https://www.nps.gov/grca/planyourvisit/tusayan-route-purple.htm

Hikers’ Express Suttle Bus, to autobus kursujący o wczesnych godzinach porannych z Bright Angel Lodge do South Kaibab Trailhead. Przeznaczony jest dla osób, które wyruszają na trekking. Godziny jego kursowania zależne są od pory roku, w szczycie sezonu pierwszy autobus startuje już o 4 rano! Dokładne informacje najdziecie tutaj.

Nocleg

Na terenie Grand Canyon National Park mamy możliwość noclegu. Do wyboru jest zakwaterowanie w hotelach / domkach kempingowych, na polu namiotowym, parkingu dla kamperów oraz w wyznaczonych miejscach na szlaku. Wszystkie możliwości dokładnie opisane są na stronie parku pod tym linkiem, wraz z informacjami gdzie należy dokonać rezerwacji.

Zdjęcia Wielkiego Kanionu

Najlepsze zdjęcia powstają w określonych porach dnia – o wschodzie i zachodzie słońca, podczas złotej czy błękitnej godziny. W południe Wielki Kanion nie będzie wyglądał aż tak zjawiskowo czy kolorowo ze względu na kąt padania światła oraz gorszą przejrzystość powietrza spowodowaną bardzo wysokimi temperaturami. Nie oznacza to jednak, że Wielki Kanion Was rozczaruje, bo i takie opinie słyszałam! Jak wspomniałam wielokrotnie, robi on niesamowite wrażenie. Jednak dopiero z odpowiednim światłem będziecie mogli zobaczy prawdziwe bogactwo kolorów kanionu. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie zrobione pod koniec zachodu słońca z Upper Tunel na szlaku Bright Angel.

Wielki Kanion - panorama o zachodzie słońca

Przygotowując się do wizyty w Wielkim Kanionie zapisałam sobie kilka punktów z informacją, o jakiej porze dnia wyglądają najlepiej, posiłkując się amerykańskimi blogami fotograficznymi.

  • Mohave Point – piękny widok na zachodnią część rzeki Kolorado. Przy dobrych warunkach światło późnego poranka może ładnie oświetlać rzekę;
  • Hopi Point – najlepszy widok w popołudniowym świetle – pierwotnie tam miałam robić zdjęcia zachodu słońca 🙂
  • Yavapai Point – najlepsze na zachód słońca;
  • Mather Point – klasyczny widok na Wielki Kanion, jednak ze względu na bliskość Visitor Center często bardzo zatłoczony.

Prawda jest jednak taka, że w Kanionie jest wiele pięknych i nieopisanych punktów widokowych, w których nie ma tłumów, a widoki zapierają dech w piersiach. Warto miecz oczy szeroko otwarte i znaleźć swoje miejsce podczas spaceru za dnia.

Moim marzeniem fotograficznym jest także rozgwieżdżone niebo nad Wielkim Kanionem. Niebo w Arizonie jest bardzo zaciemnione, jest więc idealne do obserwacji gwiazd oraz drogi mlecznej! Ostatnim razem nie miałam możliwości zabrania statywu, jednak jest duża szansa, że pod koniec października / początek listopada będę w Wielkim Kanionie ponownie.

Na dzisiaj to tyle! Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące Wielkiego Kanionu to zapraszam do komentowania pod postem bądź bezpośredniego kontaktu ze mną.

Zapraszam Was do obejrzenia mojej relacji z Wielkiego Kanionu na InstaStories!

Wielki Kanion - link do Instagram Stories
Podróże po USA - kliknij zdjęcie aby zobaczyć wszystkie wpisy
Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć wszystkie wpisy ze Stanów Zjednoczonych

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Zapraszamy także na nasze social media:

Kliknij w obrazek, aby zostać przeniesionym na odpowiedni profil

Zapraszam na instagram @swiatybarwne
Kliknij w obrazek aby przejść na nasz profil na Facebooku
Tagi
Podobne posty
3 komentarze
  1. Odpowiedz

    Tomek

    26 października 2019

    Mi zabrakło tylko jednego – wspomnienia o liczbie turystów. Na Twoim zdjęciu „tłumek” widać tylko na jednym zdjęciu, ja byłem na Grand Canyon w niedzielę, w okolicach południa. Czułem się momentami jak w Wenecji. 🙂

    • Odpowiedz

      Dorota Kozub

      1 listopada 2019

      Dzięki za odwiedziny i komentarz!
      Nie skupiałam się jakoś szczególnie na liczbie turystów, gdyż – o dziwo – nie było ich zbyt wiele. Tak naprawdę tłumy były tylko na dwóch punktach widokowych obok Visitor Center. W wielu miejscach na Rim Trail, czy na szlakach liczba osób była przeciętna, a czasem nawet było pusto. Sama byłam zdziwiona, bo byliśmy w szczycie sezonu – podczas długiego weekendu na 4 lipca. Dużo gorzej było w Zion – tam kolejki były rekordowe…

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!