Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie
Polska

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie

on
9 listopada 2018

czyli jurajski „Mały Zakrzówek”

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie – chociaż o tym miejscu słyszeliśmy już od dłuższego czasu, to dopiero 1 listopada, wracając z krakowskich cmentarzy, postanowiliśmy odwiedzić zabierzowski Mały Zakrzówek.

Nieczynny kamieniołom wapienia jurajskiego znajduje się nieopodal drogi 79. Najłatwiej trafić tam kierując się na restaurację Grube Ryby, która zlokalizowana jest zaraz obok kamieniołomu.

Miejsce to powstało w 1922 roku i wydobywano tutaj wapień jurajski do produkcji kredy. Po 70 latach, w 1992 roku zakończono działalność, a w 1994 roku wyrobisko częściowo zalano wodą. Obecnie wzdłuż kamieniołomu znajduje się ścieżka dydaktyczna, przebiega tamtędy także niebieski szlak turystyczny oraz szlak rowerowy. Mimo, iż miejsce jest „otwarte publicznie” to panuje tam względny porządek, chociaż niestety znajdą się pojedyncze puszki po piwie albo pływające butelki po alkoholu. Uważam, że jest to idealne miejsce na rodzinny spacer, odpoczynek nad wodą, a także plenerową sesję zdjęciową 🙂

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie

Na stronie Gminy Zabierzów można zobaczyć obiekt z lotu ptaka: https://www.zabierzow.org.pl//spacer/2761.html

Bardzo dobrą wiadomością jest, że Gmina Zabierzów ma przeznaczone fundusze na rewitalizację kamieniołomu oraz stworzenie tutaj miejsca idealnego na odpoczynek i rekreację: ma powstać kąpielisko, drewniane podesty nad wodą, ławki i miejsca do odpoczynku.

Najpierw odkryj nieczynny kamieniołom, a potem wypij kawę w restauracji Grube Ryby

Zaraz koło kamieniołomu znajduje się restauracja Grube Ryby, która cieszy się wysokimi opiniami w Google czy tripadvisor. Miejsce jest bardzo ładnie położone, ceny dań rozsądne. Jest to bardzo fajne miejsce do zorganizowania komunii, chrzcin a nawet małych wesel. Myśmy skusili się na deser: kawę oraz suflet czekoladowy.

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie | Restauracja Grube Ryby

Nieczynny Kamieniołom w Zabierzowie | Restauracja Grube Ryby

Jak widać danie było bardzo ładnie podane i równie pysznie smakowało. Deser nie był za słodki, mulący, konfitura malinowa dodawała przyjemnej kwasowości a lody idealnie komponowały się z ciepłem deseru. Na pewno kiedyś tam wrócimy!

Podczas pisania postów korzystałam ze stron:

Pod tymi linkami znajdziecie nieco więcej informacji dotyczących samego kamieniołomu.

Więcej postów o Polsce znajdziesz pod tym linkiem. Zapraszamy!

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Zapraszamy także na nasze social media:

Zapraszam na instagram @swiatybarwne

Tagi
Podobne posty

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!