Hawaje USA

Historia o kawie, czyli co robić na Hawajach?

on
6 marca 2020

Hawaje najczęściej kojarzą się z pięknymi plażami, rajskimi widokami, wulkanami. A czy wiedzieliście, że Big Island słynie także z plantacji kawy? Na obszarze Kona znajdują się światowej sławy plantacje, które zachwycą podniebienie każdego kawowego smakosza. Szukając więc odpowiedzi, co robić na Hawajach, odpowiem bez dwóch zdań: na pewno odwiedzić jedną z nich.

Jestem kawoszem. Kawa to moje małe uzależnienie, muszę zacząć od niej dzień, by w ogóle zacząć myśleć 🙂 Nic więc dziwnego, że gdy dowiedziałam się, że na Big Island znajdują się popularne plantacje kawy, to postanowiłam odwiedzić jedną z nich. To, czym kierowałam się przy wyborze to:

 • możliwość degustacji;
 • wycieczkę z przewodnikiem po plantacji;
 • oceny na Google/Yelp;
 • Godziny otwarcia oraz konieczność rezerwacji.

Ostatecznie nasz wybór padł na Mountain Thunder Kona Coffee.

Zwiedzanie plantacji

Mountain Thunder Kona Coffee znajduje się na zboczach dwóch aktywnych wulkanów: Hualalai oraz Mauna Loa. Zapewnia to bardzo dobre warunki: żyzna gleba bogata w minerały, dobre nasłonecznienie przy optymalnej temperaturze, odpowiednia ilość deszczu do wzrostu.

Zwiedzanie plantacji jest darmowe. Przewodnik, będący równocześnie pracownikiem plantacji, pokazuje całą historię tworzenia kawy. Mieliśmy szczęście, bo trafiła nam się wycieczka indywidualna 🙂 Mogliśmy więc do woli zadawać pytania i długo rozmawiać z przewodnikiem o kawie, pracy na plantacji i jego kawowych upodobaniach. Jest to kameralne miejsce, niezorganizowane turystycznie, więc zwiedzając chodziło się wśród pracowników i można było podglądać ich codzienną pracę. Całość zwiedzania kończy się degustacją oraz możliwością zakupu pamiątek.

Plakat Kona Caffee | Co robić na Hawajach

Jak powstaje kawa

Zwiedzanie plantacji zaczyna się od samego początku: od momentu kiedy na krzewie kawowca zakwitają kwiaty. Wiedzieliście, że owoce kawowca mają formę jagód? Zresztą tak się na nie mówi: coffee berries.

kwiat kawowca
Kwiat kawowca
niedojrzałe jagody kawy
Niedojrzałe jagody kawy. To z nich wydobywa się ziarna, które później są palone i sprzedawane.

Dojrzałe jagody kawy zbiera się i specjalnie namacza. Po namoczeniu ściąga się z nich taką dodatkową skórkę. Dopiero potem odpowiednio suszy i praży. To tak w skrócie 🙂 Byłam nieco zaskoczona złożonością procesu, tego ile to trwa. Podczas wycieczki mogliśmy także zobaczyć maszyny, używane do produkcji kawy.

ziarna kawy gotowe do przetwarzania
Ziarna kawy przygotowane do dalszego procesu wypalania

Rodzaje palenia a moc kawy

To, co bardzo mnie zaskoczyło, to wpływ rodzajów palenia na moc kawy i zawartość kofeiny. Nie mając jakiejś większej wiedzy, wydawało mi się, że najmocniejsza kawa, to ta mocno palona. Okazuje się, że jest na odwrót. Mocna kawa ma najbardziej charakterystyczny i mocny smak, ale największą zawartość kofeiny ma kawa lekko palona. Oczywiście to tylko jeden z wielu czynników wpływających na moc kawy, było to jednak dla mnie zaskoczenie.

Palone ziarna kawy
Palone ziarna kawy

Plantacja pali kawę na trzy sposoby, które są charakterystyczne dla wszystkich kaw z obszaru Kona:

 • light roast – lekko paloną (American Roast). Chociaż ma największą zawartość kofeiny, to jednak jak dla mnie smakuje nieco jak lura i najmniej przypadła mi do gustu. Ziarna nie mają na sobie także żadnych kawowych olejków.
 • medium / medium dark roast – średnio paloną (Vienna Roast), która ma już wyraźniejszy smak, lekko czekoladowo-orzechowy. Medium roast to najbardziej popularna kawa wśród kaw z obszaru Kona;
 • dark roast – ciemno palona (French Roast). Ten rodzaj palenia powoduje, że na ziarnach kawy wytwarzają się już naturalne oleje, których nie znajdziemy w innych rodzajach palenia. Bardzo łatwo tą kawę spalić, przez co pozbawić właściwości i bogactwa smaku. Podobno dobry dark roast jest w stanie przygotować tylko doświadczony pracownik.
Rodzaje palenia kawy w Kona Caffee | Co robić na Hawajach
Rodzaje palenia kawy w Kona Caffee. Źródło zdjęcia: https://mountainthunder.com/content/kona-coffee-roasts

Co ciekawe, różnice między czasem palenia są minimalne i różnią się od kilku do kilkunastu sekund! Dlatego bardzo łatwo jest kawę spalić, albo źle dobrać czas palenia. Ze względu na to, potrzebna jest niesamowita precyzja i doświadczenie.

maszyna do wypalania kawy
W tej maszynie praży się kawę. Różnica między light roast a dark roast to zaledwie 15 sekund! Trzeba więc dużej precyzji i doświadczenia, aby przygotować kawę idealnie parzoną.

Więcej o rodzajach palenia w plantacji znajdziecie na ich stronie internetowej dostępnej tutaj.

W sklepie można znaleźć także kawę, która nam przypadła najbardziej go gustu: mieszkankę light oraz dark roast. Dzięki temu mamy w kawie wysoką zawartość kofeiny ale i bogaty i intensywny czekoladowy smak.

Oryginalne prezenty w Hawajów

Wycieczka oczywiście kończy się degustacją kawy w sklepie. Chociaż zwiedzanie i degustacja są darmowe, to plantacja zarabia na sprzedaży swoich produktów. I polecam z tego skorzystać. Ceny są atrakcyjniejsze niż w sklepach, a można kupić sobie bądź bliskim oryginalne pamiątki. Co kupić?

 • Kawę – to jakby oczywiste 🙂 Wybór jest szeroki, można kupić zarówno całe ziarna jak i kawę mieloną. Cena to ok $25-35;
 • ziarna kawy w czekoladzie – coś pysznego! Jest to idealna przegryzka do filmu, do kawy, na wieczór. Do wyboru mamy ziarna w białej bądź czarnej czekoladzie oraz mieszankę. Oczywiście jest możliwość degustacji przed zakupem;
 • naturalne kosmetyki z kawą – mi bardzo spodobał się nawilżający krem do rąk. Dostępne są także peelingi, mydełka i wiele innych. Ceny kosmetyków zaczynają się od $7;
 • biżuteria z kawą;
 • standardowe pamiątki jak magnesy, koszulki, książeczki;
 • przybory do parzenia kawy, także ciekawe kubki termiczne, w których można parzyć kawę;

My kupiliśmy kawę, ziarna kawy w czekoladzie, magnes oraz krem do rąk.

Coffee Tasting na Big Island – inne plantacje

Oczywiście, to tylko jedna z wielu plantacji kawy, jakie dostępne są na Big Island. Poniżej przedstawiam Wam mapkę ze strony lovebigisland.com z innymi plantacjami. Polecam Wam także artykuł (w języku angielskim), który mi bardzo pomógł w wyborze plantacji. Artykuł dostępny jest tutaj. Być może Wam do gustu przypadnie zupełnie inna plantacja?

Jeżeli byliście już na Big Island i odwiedziliście jakieś plantacje kawy, to zachęcam do podzielenia się wrażeniami oraz linkiem w komentarzach!

Planujesz podróż po USA?

Jeżeli planujesz podróż po Stanach, albo interesujesz się tematyką Stanów Zjednoczonych, to zapraszam Cię do innych moich wpisów. Wystarczy, że klikniesz w poniższy banner i zostaniesz przeniesiony do wszystkich wpisów o tematyce Stanów Zjednoczonych. W najbliższym czasie będą pojawiać się także kolejne wpisy!

Podróże po USA - kliknij zdjęcie aby zobaczyć wszystkie wpisy

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Zapraszamy także na nasze social media:

Kliknij w obrazek, aby zostać przeniesionym na odpowiedni profil

Zapraszam na instagram @swiatybarwne
Kliknij w obrazek aby przejść na nasz profil na Facebooku
Tagi
Podobne posty

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!