Parki Narodowe USA USA Yosemite

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć przed wyjazdem do Yosemite

on
11 lipca 2019

czyli praktyczny przewodnik po Yosemite National Park.

Wyobraźcie sobie Tatrzański Park Narodowy. Albo Bieszczady. A teraz pomnóżcie powierzchnię tych parków razy 15, a dostaniecie mniej więcej obszar jednego z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych: Yosemite. Jedno jest pewne – jeżeli wybieracie się do Kalifornii czy na Zachodnie Wybrzeże USA, to jest to punkt obowiązkowy do odwiedzenia 🙂 Każdy znajdzie tu coś dla siebie: możesz zabrać tu swoją rodzinę na piknik albo przejażdżkę rowerem. Park oferuje szlaki zarówno łatwe, rodzinne, jak i wymagające. Jest to także miejsce bardzo popularne wśród wspinaczy. W poniższym poście znajdziecie praktyczne informacje, które przydadzą się Wam w planowaniu wyjazdu do Yosemite.

Yosemite Tunnel View o zachodzie słońca
To najbardziej rozpoznawalny widok Parku Narodowego Yosemite, który przedstawia kwintesencję parku: Na pierwszym planie po lewej stronie widzicie El Capitan, na którego Alex Honnold wspiął się bez żadnych zabezpieczeń (polecam film Free Solo). Na dalszym planie widać wierzchołek Half Dome. Pierwszy plan po prawej to Glacier Point i wodospady, których w parku nie brakuje. a niemal każdy z nich zachwyca swoją potęgą.

Bilety wstępu

Jeżeli planujecie podróżować po parkach narodowych USA to najbardziej opłaca się zakupić America the Beautiful—National Parks and Federal Recreational Lands Annual Pass, który kosztuje $80 dolarów. Karta ta ważna jest przez rok czasu i upoważnia do wstępu do wszystkich parków narodowych oraz dużej ilości parków stanowych i miejsc rekreacyjnych (w sumie ponad 2 tysięcy miejsc) dla jednego samochodu i oczywiście wszystkich pasażerów w nim obecnych. Kartę Annual Pass możecie zakupić w kasie dowolnego parku narodowego. Właścicielami karty mogą być dwie osoby, które nie muszą być ze sobą spokrewnione. Ich podpis musi jednak widnieć na karcie. Przy wjeździe bądź wejściu do parku pokazuje się Annual Pass oraz dowód osobisty/dokument osoby podpisanej na karcie.

Listę wszystkich miejsc, które objęte są America the Beautiful Annual Pass znajdziecie tutaj.

Jeżeli nie posiadamy karty Annual Pass cennik wygląda następująco:

  • $35 za prywatny samochód, pickup, van albo camper (RV). Opłata jest ważna przez siedem dni;
  • $30 za motocykl; opłata jest pobierana od motocyklu a nie osoby i ważna jest przez siedem dni;
  • $20 wchodząc do parku pieszo, rowerem, konno, prywatnym busem lub vanem z miejscami dla ponad 15 osób. Opłata pobierana jest od osoby.

Pełen cennik znajdziecie tutaj w zakładce Fees&Passes.

Dojazd do Parku

Ustawiając nawigację do parku najlepiej wybrać Yosemite Valley. Znajduje się tam dużo parkingów, w koło doliny jeździ darmowy shuttle bus dowożący turystów do szlaków, tam też swój początek ma większość szlaków turystycznych. Na stronie parku widnieje informacja, że jeżeli przyjedziecie później niż o 9:00 to może być problem z parkingiem. My byliśmy po 10:00 w niedzielę i udało nam się znaleźć miejsce, chociaż faktycznie było już wtedy całkiem dużo samochodów.

Mapa trasy bezpłatnego autobusu w Yosemite
Mapa Yosemite Valley z trasą darmowego autobusu. Klikając na zdjęcie zostaniesz przeniesiony do oficjalnej strony Yosemite Parku, gdzie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące transportu publicznego (strona w języku angielskim).

Czy w Yosemite jest zasięg?

Nie, nie ma. Już na kilkadziesiąt mil przed wjazdem do Parku niknie zasięg telefonii komórkowej (także dla kart amerykańskich). Brak zasięgu jest cechą charakterystyczną parków narodowych w USA 🙂 Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto pobrać mapy offline. Jeżeli jedziemy większą grupą i chcemy mieć stabilne źródło kontaktu, to widziałam, że rodziny podróżują z krótkofalówkami. Jest to dosyć dobry pomysł, zwłaszcza, jak musimy się rozdzielić.

W niektórych miejscach dostęp do internetu mogą uzyskać zarejestrowani goście, którzy nocują w parku. Szczegółowe informacje dostępne tutaj.

Bardzo sporadycznie można złapać namiastki zasięgu telefonicznego, zwłaszcza w East Yosemite Valley, zasięg jednak jest bardzo słaby.

Planowanie trasy

Klikając na poniższą mapę zostaniecie przekierowani do strony Parku, skąd możecie pobrać mapy zarówno całego Yosemite jak i Yosemite Valley. Taką samą mapę możemy bezpłatnie otrzymać w kasie wjeżdżając do parku. Jednak planowanie trekkingu na podstawie takiej mapy może być mało intuicyjne oraz nie daje nam dokładnych informacji dotyczących szlaku.

Mapa Yosemite National Park

Dodatkowo na stronie parku dostępna jest mapa trekingowa, którą także możecie pobrać klikając na poniższe zdjęcie. Ona daje już dużo większy obraz tego, jakie macie możliwości trekingu oraz gdzie rozpoczynają się poszczególne szlaki.

Mapa szlaków trekkingowych w okolicy Yosemite Valley

Więcej map trekingowych dostępnych jest także pod poniższymi linkami:

View this post on Instagram

Cześć Kochani! Jak Wam mija długi weekend w Polsce? Co ciekawego porabiacie? * U nas najbliższy długi weekend dopiero na 4 lipca, ale mamy już całkiem ciekawe plany 🙂 A w międzyczasie mam dla Was kolejny kadr z Yosemite. Taki widok rozpościera się z Yosemite Valley zaraz koło parkingu. Pięknie, prawda? Wyobraźcie sobie teraz rodzinny piknik w takich okolicznościach albo przejażdżkę rowerem. A może chcielibyście wspiąć się na wodospad? Da się! Właśnie pracuję nad wpisem z dawką wielu przydatnych informacji przy planowaniu podróży do Yosemite. Myślę, że w przyszłym tygodniu będzie gotowy. A już w ten weekend pojawi się wpis o Universal Studio! * Miłego dnia Instagramowicze! * #SwiatyBarwne #kozubkiwusa #podrozepousa #parkinarodoweusa #wodospady #yosemitefalls #yosemitehiking #yosemitetrails #zyciewkalifornii #Zyciecodziennewusa #exploreyosemite #explorecalifornia #yosemite_national_park #aktywnywypoczynek #aktywnewakacje #yosemiteview #landscapephotography #landscape_lovers #yosemite_landscape #beautyofcalifornia #travelphotography #travelblog #polishtravelblogs #blogpodrozniczy #whattodoincalifornia #mytravelgram #instapassport #dreamholidays #visityosemite

A post shared by Dorota Kozub (@swiatybarwne.pl) on

My korzystamy w Stanach z aplikacji All Trails, która działa tutaj bardzo dobrze i intuicyjnie. Dzięki niej wybraliśmy szlak, wiedzieliśmy jaki będzie poziom trudności, jakie przewyższenia itd. Ponieważ jest to aplikacja dosyć popularna w Stanach, to można w niej znaleźć aktualne opinie dotyczące danej trasy (często osoby zamieszczają informacje dotyczące warunków na szlaku itd już na kilka godzi po zakończeniu trekkingu). W jaki więc sposób wyszukać interesujący nas szlak?

Po otwarciu aplikacji wystarczy kliknąć na lupkę w prawym, górnym rogu i wyszukać interesujące nas miejsce.

Aplikacja wyszuka nam wszystkie szlaki dostępne w danym miejscu. Klikając na filtry możemy wyszukać trasy według naszych potrzeb, albo po prostu posegregować je według popularności.

Klikając na konkretny szlak wyświetli nam się szczegółowy opis, informacje o długości trasy, przewyższeniu oraz czy szlak to pętla, czy też jest on dwukierunkowy. Dostępna jest także mapa szlaku.

Skala trudności w aplikacji jest dosyć względna. Szlak, który myśmy wybrali: Vernal & Nevada Falls via the Misty Trail oznaczony jest jako „hard”, tak samo jak wyjście na Half Dome, które jest nieporównywalnie cięższe niż nasz szlak. W mojej ocenie tylko trzy skale trudności to trochę za mało, a nasz szlak oceniłabym jako „moderate” (umiarkowany) albo „średnio-trudny”.

Aplikacja potrzebuje dostępu do internetu, wiec warto pobrać informacje wcześniej.

Nocleg w Yosemite

Park Narodowy Yosemite znajduje się około 3,5/4 godziny drogi z San Francisco, więc wyjeżdżając nad ranem istnieje możliwość zrobienia jednodniowej wycieczki. My skorzystaliśmy właśnie z takiej opcji, chociaż mamy w planach kolejny wyjazd z noclegiem – wtedy napiszę więcej o możliwości noclegu w Parku. Nie mniej jednak istnieje wiele możliwości noclegu: można spać w kamperze, skorzystać z pola namiotowego, bądź zarezerwować nocleg w domkach – należy to robić jednak z wyprzedzeniem, a część miejsc dostępnych jest na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” (chociaż wolę angielską wersję ” first-come, first-served” 😉 ). Informacje dotyczące miejsc kempingowych, ich godzin funkcjonowania oraz rezerwacji znajdziecie tutaj. Spanie na dziko możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody władz Parku – więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem. Decydując się na nocleg w Yosemite warto zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa, zwłaszcza dotyczącymi przechowywania żywności. Jeżeli wydaje się Wam, że jedzenie będzie bezpieczne zamknięte w Waszym samochodzie, to jesteście w błędzie i rano możecie zastać poniższy widok:

To samo tyczy się przechowywania jedzenia w Waszym namiocie:

Niedźwiedź grasujący pośród namiotów w Yosemite
„Niedźwiedzie z łatwością włamują się do namiotów i kabin jeżeli wyczują jedzenie. Nigdy nie należy przechowywać jedzenia w namiotach i kabinach”. Zdjęcie należące do Yosemite National Park. Źródło: https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/bears.htm
Kliknij w zdjęcie aby przejść do strony z informacją, jak zabezpieczyć jedzenie pozostając na noc w Parku.

Na terenie Parku dostępne są specjalne, zamykane kontenery do przechowywania jedzenia, które dostępne są na każdym terenie piknikowym i noclegowym. Śmieci należy wyrzucać do koszy ze specjalną blokadą antyniedźwiadkową (możecie zobaczyć je w moich wyróżnionych instastories z Yosemite – @swiatybarwne).

Czy w Yosemite można spotkać niedźwiedzia?

Można. My spotkaliśmy niedźwiadki zaraz po wjeździe do Parku. Na terenie Yosemite żyje kilkaset niedźwiedzi, w tym niedźwiedzi czarnych (Grizli podobno już nie występuje na terenie Kalifornii). Są one pod szczególną obserwacją straży parku.

Niedźwiedź w Yosemite
Niedźwiedź w Yosemite

Co więc zrobić jak zobaczymy niedźwiedzia?

  • Zachować bezpieczną odległość minimum 46 metrów,
  • Powiadomić strażnika, a jeżeli żadnego nie ma w pobliżu to zostawić wiadomość pod numerem 209/372-0322,
  • Jeżeli spotkamy niedźwiedzia na terenach użytkowanych przed ludzi (parking, kemping, miejsca piknikowe itd) należy odstraszyć niedźwiedzia, najlepiej głośno krzycząc. Nawet jeżeli jest to środek nocy. NIE WOLNO używać środków odstraszających niedźwiedzi albo gazu pieprzowego,
  • Zachowaj ostrożność na drodze – nierzadko zdarzają się potrącenia niedźwiedzi przez samochody, które skutkują śmiercią niedźwiedzia.

Tereny użytkowane przez ludzi są pod kontrolą strażników, zwłaszcza w nocy. Nie należy więc dziwić się, jeżeli w nocy obudzi Was strażnik, który wydaje dziwne odgłosy albo dźwięki strzałów. Strażnicy nie strzelają do niedźwiedzi z prawdziwej broni z ostrą amunicją, najczęściej jest to sprzęt do painballa, a celem jest nie skrzywdzenie zwierząt, a jedynie ich odstraszenie i stworzenia „złych skojarzeń” z terenami uczęszczanymi przez ludzi. Przyzwyczajenie niedźwiedzia do człowieka, to dla niego wyrok śmierci!

Więcej informacji dotyczących niedźwiedzi w Yosemite znajdziecie pod tym linkiem. Dodatkowo dostępny jest tracker niedźwiedzi, który znajdziecie pod tym linkiem. Zespół odpowiedzialny za niedźwiedzie prowadzi także bloga, którego możecie znaleźć tu.

Ciekawostka: zrobione przeze mnie zdjęcia niedźwiedzi zostały zrobione z użyciem teleobiektywu na ogniskowej 200 mm, a następnie wykadrowane. Zobaczcie jaka jest różnica między końcowym zdjęciem a kadrem prosto z obiektywu:

Niedźwiedź w Yosemite
Jedno ze zdjęć niedźwiedzia zrobionych przeze mnie w Yosemite. Zdjęcie zrobione na ogniskowej 200 mm dla pełnej klatki, a następnie wykadrowane.
Niedźwiedź w Yosemite - kadrowanie zdjęcia
Pierwotny kadr dla powyższego zdjęcia prosto z aparatu. Ogniskowa 200 mm dla pełnej klatki.

Co ze sobą zabrać?

Wybierając się na trekking do Yosemite należy zaopatrzyć się tak samo, jak na wyprawę w góry. Należy więc pamiętać o:

  • wygodnych i nieprzemakalnych butach trekingowych – czasem szlak prowadzi przez wodę;
  • kijki trekkingowe mogą być przydatne;
  • nakryciu głowy,
  • czymś przeciwdeszczowym – przyda się nawet w upalny dzień w okolicach wodospadów;
  • kremie przeciwsłonecznym;
  • odpowiedniej ilości wody (w niektórych miejscach można uzupełnić zapasy);
  • prowiancie;
  • dobrze mieć ze sobą podstawową apteczkę;

Dla tych, co park planują odwiedzić w zimie, lista rzeczy oczywiście będzie zupełnie inna. Należy jednak pamiętać, że w okresie zimowym część szlaków i dróg jest całkowicie zamknięta. Warto odwiedzić stronę internetową Yosemite, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje dotyczące turystyki zimowej.

Zapraszam Was do obejrzenia mojej relacji z Yosemite na InstaStories!

Podróże po USA - kliknij zdjęcie aby zobaczyć wszystkie wpisy
j zdjęcie, aby zobaczyć wszystkie wpisy ze Stanów Zjednoczonych

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Zapraszamy także na nasze social media:

Zapraszam na instagram @swiatybarwne
Tagi
Podobne posty

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!