Gran Canaria jest jednym z miejsc, które bardzo często polecam na urlop w zimie bądź wczesną wiosną. Sama byłam tam już dwukrotnie na tygodniowym urlopie i za każdym razem wyspa spełniła wszystkie moje oczekiwania. Ma ona wiele do zaoferowania, nie tylko miłośnikom plaż, ale także osobom, które lubią aktywnie spędzać czas. Kto mnie zna lepiej ten wie, że nie jestem typem osoby, która długo wysiedzi na plaży. Co więc można zrobić i zobaczyć na Gran Canarii? Zapraszam do przeczytania wpisu 🙂 A na samym dole czeka na Was przygotowana mapa z przydatnymi miejscami i ważnymi punktami.
Wydmy Maspalomas
Dunas de Maspalomas to jedna z wizytówek Gran Canarii i bez wątpienia miejsce warte zobaczenia. Wydmy mają obszar niemal 404 ha, objęte są częściową ochroną i posiadają swój własny ekosystem. Przypominają pustynie, a często można się spotkać z informacjami, że piasek został nawiany prosto z Sahary. Nie udało mi się jednak znaleźć potwierdzonych informacji w jaki sposób faktycznie one powstały. Część wydm otwarta jest dla turystów i stanowią część długiej i szerokiej plaży. Miejsce to jest idealne do spacerów, sesji zdjęciowych, odpoczynku czy plażowania. Warto mieć na uwadze, że między wydmami opala się wiele nudystów. Plaże nudystów są typowe dla Gran Canarii i spacerując wzdłuż morza można spotkać ich bardzo dużo – nie są oznakowane.
Spacer po wydmach można zacząć od strony Faro de Maspalomas albo od Playa del Ingles.
Trekking na Roque Nublo
Roque Nublo (1813 mnpm) to drugi, największy szczyt wyspy zaraz po Pico de Las Nieves (1949 mnpm). Prowadzi na niego szlak trekkingowy, który uważam za łatwy, a równocześnie gwarantujący piękne widoki. Niedaleko początku szlaku jest parking, gdzie można zostawić auto. Poza wejściem na Roque Nublo polecam także spacer okolicznymi szlakami trekkingowymi. My wybraliśmy jeden z nich będąc już na miejscu. Poza popularnym szlakiem na Roque Nublo jest dużo mniej turystów, a widoki są naprawdę piękne.
Niestety, nie udało mi się znaleźć dobrej mapy szlaków, czy dodatkowych informacji na temat możliwych tras. Szkoda, bo podróżując autem widać, że szlaków na Gran Canarii jest naprawdę dużo, a trudno zaplanować trekking nie mając informacji gdzie szlak się zaczyna, dokąd prowadzi oraz ile czasu potrzeba, by go przejść. Jeżeli dysponujecie takimi informacjami to podzielcie się proszę w komentarzu! 🙂
Presa de Las Ninas
To miejsce warte jest odwiedzenia, nie tylko ze względu na przepiękne widoki, ale także ze względu na dobre zaplecze. Można tutaj rozpalić grilla, odpocząć z dziećmi, a także rozbić namiot i przenocować. Ponieważ nie udało nam się znaleźć jakichkolwiek znaków, a szlak nie był dobrze oznakowany, to wzdłuż jeziora spacerowaliśmy na dziko, po drodze spotykając owce czy kozy. Czasami musieliśmy zmienić drogę, bo nagle zaczynał się teren prywatny. Nie mniej widoki, jakie tam są gwarantują super doznania! Aż nie chciało się wracać do samochodu.
Zarówno do Presa de Las Ninas jak i do Roque Nublo prowadzą kręte i miejscami ciasne drogi. Sam dojazd do tych miejsc gwarantuje ciekawe doznania oraz wiele punktów widokowych.
Puerto de Mogan
Wracając z Presa de Las Ninas można wstąpić na obiadokolację i spacer do bardzo ładnej miejscowości Puerto de Mogan. Znana jest ona z uliczek pełnych ogrodów i wielokolorowych kwiatów. Przez wielu uznawana jest za najładniejszą miejscowość na Gran Canarii. Osobiście uważam, że spacer uliczkami miejscowości jest idealnym relaksem po aktywnym dniu spędzonym w górach 🙂 W samej miejscowości oraz jej okolicy jest bardzo dużo hoteli, w których można wykupić pobyt np korzystając z oferty biur podróży.
Destylarnia rumu Arehucas
Rum z Gran Canarii to jeden ze świetnych pomysłów na prezent bądź pamiątkę z wakacji. Natomiast zwiedzenie jego destylarni, to fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Wstęp do destylarni kosztuje 3,5 euro i zawiera w sobie zwiedzanie z przewodnikiem (nam udało się trafić nawet na przewodnika oprowadzającego w języku polskim) oraz degustację produktów. Sama wycieczka nie trwa długo, ale można zobaczyć proces tworzenia rumu niemal od samego początku, włączając w to linię produkcyjną, destylarnię, rozlewanie i pakowanie. Rum produkowany jest z trzciny cukrowej więc największy okres produkcji przypada po zbiorach trzciny. Poza sezonem produkowany jest tutaj rum biały. W destylarni możemy zobaczyć także opisane dokładnie beczki z leżakującym produktem. Największą atrakcją zwiedzania jest natomiast degustacja. Na początku przewodnik opisuje dokładnie wszystkie produkty, a następnie można degustować praktycznie bez ograniczeń. W sklepie, gdzie odbywa się degustacja, można zakupić produkty destylarni – ceny uważam za bardzo przyzwoite.
Po zwiedzaniu destylarni można udać się także na spacer po Arucas i odwiedzić Kościół św. Jana Chrzciciela (Iglesia de San Juan Bautista) czy ogród botaniczny Jardines de la Marquesa. Z tej miejscowości można rozpocząć także trasę do miejscowości położonych wgłąb wyspy, jak na przykład do pięknego Teroru. Na temat tego miejsca nie będę pisać osobnego akapitu, nie mniej jest to także miejsce warte zobaczenia. Miejscowość jest miejscem pielgrzymkowym, gdyż znajduje się tam Bazylika Matki Boskiej Sosnowej – patronki Gran Canarii. W miejscu tym można także zakupić kolejną fajną pamiątkę z wyspy – nalewkę ze smoczej krwi, która jest niczym innym jak nalewką z żywicy smoczego drzewa.
Szlakiem punktów widokowych na Gran Canarii
Jeżeli nie przeszkadza Wam spędzanie czasu w samochodzie to polecam Wam także odwiedzenie kilku punktów widokowych.
Mirador de Balcon
Jeden z punktów widokowych na zachodnim wybrzeżu wyspy. Rozpościera się z niego przepiękny widok na klify wpadające prosto do oceanu. Koło punktu jest malutki parking, następnie można przespacerować się aż do balkonu widokowego.
Mirador de Arena Blanca
Podczas dobrej widoczności z tego miejsca można podziwiać piękny widok na Teneryfę oraz klify. Nam niestety nie poszczęściło się z widocznością. Ponieważ jednak droga była zamknięta ze względu na remont, to mogliśmy spokojnie odpocząć siedząc na skraju drogi podziwiając to, co widać i jedząc drugie śniadanie.
Oba punkty widokowe leżą na trasie z południa wyspy do Agaete czy Puerto de las Nieves, skąd odpływają promy między innymi na Teneryfę.
Degollada de las Yeguas
Punkt widokowy znajduje się w drodze do centrum wyspy. Podziwiać z niego można przepiękny, panoramiczny widok na wąwóz Fataga. Miejsce warte zatrzymania się w drodze na Roque Nublo. W okolicy spotkać można także liczne plantacje aloesu.
Z rowerem na Gran Canarię
Wyspa znana jest także z turystyki rowerowej / kolarskiej. Na Gran Canarii organizowanych jest wiele wyścigów i rajdów kolarskich. Oprócz tego dużo sportowców trenuje tam poza sezonem. Podróżując autem wgłąb wyspy czymś normalnym jest, że co chwile mija się kolarzy praktycznie w każdym wieku. Ze względu na ukształtowanie terenu do wypraw rowerowych przyda się dobra kondycja.
Miejsca warte zobaczenia na Gran Canarii – mapa
Na koniec przedstawiam Wam moją subiektywną mapkę atrakcji oraz restauracji na Gran Canarii. Oczywiście nie wyczerpuje ona tematu miejsc wartych zobaczenia. Znajdziecie tu jednak miejsca, które sama odwiedziłam i które mogę bez wątpienia polecić. Nie zapisywałam miejsc, które według mnie nie są warte uwagi.
Jeżeli macie więcej czasu, to polecam także wybrać się na jeden lub dwa dni na Teneryfę, aby wejść na wulkan El Teide. Na Teneryfę można się dostać samolotem bądź promem. Więcej o wyprawie na El Teide przeczytać możecie w moim wpisie Jak wejść na wulkan El Teide?