Los Angeles i okolice USA

Praktyczny przewodnik po Universal Studios Hollywood

on
26 czerwca 2019

Czyli wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w największym w Kalifornii parku rozrywki.

W poprzednim wpisie Co warto zobaczyć w Los Angeles polecałam Wam odwiedzenie jednego ze studiów filmowych podczas wizyty w Los Angeles. Wszyscy nasi znajomi, którzy byli w Kalifornii przed nami, polecali nam Universal Studios Hollywood więc nasz wybór padł właśnie na ten park. I nie żałujemy decyzji! A w tym wpisie znajdziesz wszystkie informacje, jakie potrzebujesz do zorganizowania wycieczki do Universal: informacje o biletach, parkingach, a także mój subiektywny ranking atrakcji. No to zaczynamy 🙂

Historyczne logo Universal Studios Hollywood

Wszystkie screeny ze strony www Universal Studios są podlinkowane – wystarczy, że klikniecie na zdjęcie i w nowej karcie otworzy Wam się konkretna strona 🙂

Bilety

Bilety warto zakupić wcześniej przez internet. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas (nie musimy stać w kolejkach) ale także możemy skorzystać ze zniżki na zakup biletu. Bilety są imienne i sprzedawane na konkretny dzień, warto więc dokładnie zaplanować, kiedy chcemy odwiedzić park. Co ciekawe, cena biletu zależy od dnia, w jakim chcemy odwiedzić Universal. Dokładny kalendarz dostępny jest na stronie parku.

Dostępnych mamy kilka rodzajów biletów

 • bilet standardowy (1-Day General Admission), który upoważnia nas po prostu do wejścia do parku. Jego cena waha się od $109 do $129. Bilet dobry dla tych, którzy mają ograniczony budżet, a stanie w długich kolejkach do atrakcji to także dla nich atrakcja (bywa, że do jednej atrakcji trzeba czekać nawet ok 90-180 minut). Dla tego biletu nie ma zniżki przy zakupie online.
 • Universal Express, który upoważnia nas nie tylko do wstępu do parku ale także gwarantuje nam jednorazowe pierwszeństwo wejścia do atrakcji oraz na show. Dodatkowo na każdym show mamy zagwarantowane najlepsze miejsca. Dzięki temu biletowi do atrakcji, do której czeka się 1,5h Wy wchodzicie w 5 minut. Nie żartuję, tak na prawdę to działa 🙂 Dodatkowo przy zakupie przez internet dostajecie $10 zniżki. Koszt biletu to $179 – $279. My płaciliśmy $239 i chociaż nie jest to mało to uważam, że warto było dopłacić, bo dzięki temu zaoszczędziliśmy kilka godzin stania w kolejkach!
 • VIP Experience to najdroższy i najbardziej ekskluzywny rodzaj biletu. Jego cena zaczyna się od $349. W ramach tego biletu macie nielimitowany dostęp bez kolejek na atrakcje i show. Osobną wycieczkę po Universal Studio wraz ze zwiedzaniem hangarów, w których obecnie są kręcone filmy / programy oraz spacer po normalnie zamkniętych scenografiach, przekąski i napoje, posiłek w osobnej jadalni dla VIPów, parking najbliżej studia (Valet parking). Oczywiście także otrzymujecie $10 zniżki przy zakupie online. Uważam, że ten bilet warty jest rozważenia, gdy jesteście wielkimi fanami produkcji filmowych i chcielibyście jeszcze bardziej doświadczyć atmosfery w Studio spacerując po planach filmowych lub chcielibyście wielokrotnie korzystać z każdej atrakcji bez stania w kolejkach.
Rodzaje biletów w Universal Studios
Kliknij na zdjęcie aby przejść do strony z zakupem biletów

Jaki bilet do Universal Studios wybrać? My wybraliśmy bilet Universal Express i dla nas był to najlepszy wybór. Dzięki temu w około 8 godzin udało nam się na spokojnie zaliczyć wszystkie atrakcje i show bez straty czasu na czekanie – bo nie czekaliśmy praktycznie do żadnej atrakcji. Dodam, że dla osób z biletami Universal Express oraz VIP Experience po WaterWorld show jest przewidziana dodatkowa atrakcja 🙂 Ale nie będę zdradzać szczegółów 🙂

Bilety należy mieć ze sobą w formie papierowej. Jeżeli zakupiliśmy bilet Universal Studios to przy kontroli biletów otrzymamy spersonalizowaną kartę upoważniającą nas do wejścia bez kolejki do atrakcji i na show. Należy ją pokazać przy każdym wejściu do atrakcji.

Jeżeli już w trakcie pobytu w Universal stwierdzimy, że chcielibyśmy rozszerzyć swój bilet, to istnieje taka możliwość. W wielu miejscach zachęca do tego specjalnie dedykowany pracownik, który pomoże Wam w zakupie. Niestety nie wiem ile kosztuje taka zmiana biletu.

Parking

Parking jest dodatkowo płatny i także do wyboru mamy kilka rodzajów parkingu. Wyboru dokonujemy przy wjeździe do parku: informujemy pracownika parku który parking nam odpowiada i dokonujemy płatności. Jest możliwość płatności kartą, Revolut także jest bezproblemowo akceptowany.

Rodzaje parkingów:

Front Gate Parking – który znajduje się przy samym wejściu do Parku:
$50 – cena przed 18:00
$30 – cena po 18:00

Preferred Parking znajdujący się nieco dalej głównego wejścia, ale dalej stosunkowo blisko:
$35 – cena przed 18:00
$20 – cena po 18:00

General Parking – znajduje się nieco dalej i wymagający spaceru po Universal City, ale wydaje się najlepszym rozwiązaniem 🙂 My wybraliśmy właśnie ten.
$25 – cena przed 18:00
$10 – cena po 18:00

Valet Parking
$25 za pierwsze 2 godziny i $45 powyżej dwóch godzin.

Więcej informacji o parkingu i cenach znajdziecie pod tym linkiem

Co ciekawe wraz z zapłatą za parking otrzymujesz bilet, na którym możesz zapisać swoje miejsce parkingowe. Każdy parking ma swoją nazwę (np Jurassic World), a piętra i miejsca parkingowe także są ponumerowane. Lokalizację swojego samochodu można także zapisać w aplikacji Universal.

Godziny otwarcia

Uwaga – godziny otwarcia są inne każdego dnia 🙂 dlatego warto sprawdzić wcześniej w jakich dokładnie godzinach jest otwarty park w dniu, w którym będziecie go odwiedzać. Ja polecam przyjście od samego rana, gdyż wtedy jest najmniejszy tłok.

Kalendarz godzin otwarcia Universal Studios
Jak widzicie godziny otwarcia są różne w różne dni. Warto sprawdzić, jakie będą w dniu, w którym Wy będziecie odwiedzać park. Kliknij na zdjęcie, a zostaniesz przeniesiony do strony z kalendarzem. Znajdziesz tam także informacje o gościach specjalnych

Aplikacja Universal Studios

Kolejnym fajnym ułatwieniem, jakie daje nam Universal Studios jest aplikacja mobilna. Znajdziecie w niej interaktywną mapę, która pokieruje Was do każdej atrakcji. Ma aktualizowane informacje o tym jakie są kolejki do atrakcji (oczywiście nie licząc Fast-Track) oraz podaje godziny każdego show. Można sobie zaplanować atrakcje, jakie się chce zobaczyć, sprawdzić na mapie opis restauracji, sklepy… Muszę przyznać, że my bardzo często z niej korzystaliśmy. Szkoda, że nie ma możliwości załadowania do niej biletów, tylko trzeba je mieć wydrukowane.

Aplikacja Universal Studios
źródło zdjęcia: The Universal Studios. Kliknij na zdjęcie aby przejść do strony dotyczącej aplikacji mobilnej i linków do Apple Store i Google Play

Aby pobrać aplikację:
Dla telefonów z Androidem kliknij tutaj
Dla telefonów z iOS kliknij tutaj

Universal Studios Tour

Pierwszą atrakcją, na którą polecam się wybrać jest Universal Studios Tour. Pracownicy parku zabiorą Was na wycieczkę po Studio w specjalnych pojazdach, pokazując hangary z planami filmowymi, gotowe plany filmowe, gdzie kręcone były znane Wam filmy jak „Powrót do przeszłości”, „Szczęki”, „Ted”, „Bones”, „Gotowe na wszystko” a także najnowszy film Tarantino „Once upon a time in Hollywood”. Oprócz tego na trasie czeka Was kilka atrakcji z wykorzystaniem technologii 3D i nie tylko! Będziecie mieli okazję doświadczyć walki Tyranozaura z King Kongiem (przypadkiem skaczących po aucie, w którym siedzicie, albo próbujących Was zjeść), doświadczyć uderzającego w Wasz pojazd wykolejonego metra, albo walącego się dachu. Zobaczycie także jak się generuje deszcz czy nawet powódź na planie filmowym. Nie ukrywam, że jest to bardzo fajna atrakcja i niesamowite jest zobaczyć na żywo coś, co wiele razy widzieliście w telewizji, albo nawet poczuć się, jakbyście w tej akcji sami uczestniczyli. Całość trwa około 40-60 minut.

Reklama King Kong Ride
King Kong 3D to jedna z atrakcji podczas Universal Studios Tour. Wykorzystuje największy ekran 3D, który kiedykolwiek powstał – z każdej strony możecie obserwować co dzieje się z Wami i całym samochodem podczas walki King Konga z Tyranozaurem. Super atrakcja!
źródło zdjęcia:
https://www.universalstudioshollywood.com/things-to-do/rides-and-attractions/king-kong-360-3-d/

Show

Park ma nam do zaoferowania trzy różne show, które grane są średnio 3 razy dziennie. Każde z nich dotyka innej tematyki, każde z nich skierowane jest do innego odbiorcy, a równocześnie jest w stanie zaciekawić każdego.

WaterWorld

Moje ulubione i chyba najbardziej widowiskowe show. Nawiązujące do filmu z 1995 roku z Kevinem Kostnerem przedstawienie zawiera w sobie wiele elementów kaskaderskich, pirotechniki, pokazów na skuterach wodnych. Zrealizowanie jednego przedstawienia kosztuje kilka tysięcy dolarów! Dla gości z biletem Universal Express oraz VIP Experience po spektaklu jest dodatkowa niespodzianka 🙂 Show trwa około 20 minut, przygotowanie scenografii do kolejnego przedstawienia: 45 minut.

WaterWorld show

Special Effects Show

Przedstawienie, które z wykorzystaniem publiczności pokazuje w jaki sposób powstają efekty specjalne w filmach. Poza podstawowymi technikami dodawania odgłosów możemy zobaczyć także pokazy kaskaderskie, w jaki sposób podpala się na planie filmowym człowieka i jak długo może on płonąć, aby się nie spalić, w jaki sposób odcina się aktorom kończyny oraz jak kręci się sceny w kosmosie. Show trwa 25 minut i myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dla mnie osobiście najciekawszym elementem było pokazanie w jaki sposób tworzy się komputerowo zmodyfikowane postaci grające w filmie (jak Bestia z Pięknej i Bestii czy Ted), no i podpalanie człowieka 😉 Oczywiście mając bilety Universal Express oraz VIP Experience mamy zarezerwowane najlepsze miejsca na wprost sceny.

Zdjęcie płonącego człowieka
Jednym z elementów Special Effects Show jest podpalanie kaskadera: pokazanie w jaki sposób musi być przygotowany, jakie są zasady bezpieczeństwa oraz jaki jest maksymalny czas „palenia”. Źródło zdjęcia:
https://www.universalstudioshollywood.com/things-to-do/rides-and-attractions/special-effects-show/

Universal’s Animal Actors

Show poświęcone zwierzakom, które grają w filmach: pokazuje jak wygląda współpraca zwierzę-aktor, jak się trenuje zwierzęta, można poznać „aktorów” ze znanych filmów jak np Harry Potter, Dr Doolittle, Noc w Muzeum czy Evan Wszechmogący. Wszystko przedstawione jest w bardzo humorystyczny sposób, nie trudno jest popłakać się do łez. Każde zwierzątko ma swojego trenera, który nie tylko pracuje z nim na planie filmowym, ale także zabiera go do domu i cały czas się nim opiekuje. Show trwa około 20 minut.

Ranking atrakcji w Universal Studios

Poniżej przedstawię Wam mój osobisty, subiektywny ranking atrakcji z krótkim opisem. Jest to tak na prawdę ciekawostka, gdyż w mojej opinii warto iść na każdą atrakcję i ocenić samemu 🙂

Ponieważ park ulokowany jest na dwóch poziomach, podczas odwiedzania poszczególnych atrakcji warto poruszać się po tych samych poziomach i najpierw zaliczyć wszystkie atrakcje na jednym poziomie, a następnie przenieść się na drugi, aby nie tracić czasu na zmianę pięter (poradę tą, która mega się sprawdziła, dostaliśmy od Magdy z Live the Dream – polecam odwiedzić także jej bloga – link to wpisu o Universal znajdziecie tu).

Zdjęcie zamku z Harrego Pottera
Universum Harrego Pottera to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Universal
 1. Harry Potter and the Forbidden Journey™ – dla mnie zdecydowanie numer jeden! Zastanawialiście się kiedyś jak to jest latać? Będziecie mieli okazję się przekonać! I gwarantuję, że podczas przejażdżki sami nie będziecie wiedzieć, w którym momencie faktycznie się poruszacie, a kiedy jesteście w tym samym pomieszczeniu a jedynie obraz dookoła Was się zmienia. Wykorzystanie najnowszych technologii jest tutaj na najwyższym poziomie i można się poczuć jakbyście faktycznie gonili za Harrym i brali udział w akcji! Warto zabezpieczyć swoje kieszenie, podczas jazdy wypadła mi komórka z kieszeni w torebce! Dobrze, że miałam ją za sobą i dzięki zabezpieczeniom nie wypadła całkowicie. Tak więc zabezpieczcie wszystko, co nawet potencjalnie mogłoby Wam wypaść. Średni czas oczekiwania bez Fast Tracka: 60-90 minut, czasami do 120 min.
 2. Revenge of the Mummy℠ – The Ride – rollercoaster, który z prędkością ponad 72 km/h zabierze się do świata prosto z egipskiego horroru. Pełno „strasznych” niespodzianek, szybkich zwrotów akcji (czy raczej nieoczekiwanych zmian kierunków jazdy) jest gwarancją udanej zabawy. Atrakcja ma jeden poważny minus – przejażdżka trwa bardzo krótko. Średni czas oczekiwania bez Fast Tracka: 60-90 minut, czasami do 120 min.
 3. The Simpsons Ride™ – rollercoaster osadzony w wirtualnej rzeczywistości zabierze Cię na przejażdżkę, gdzie Twój błędnik może lekko zwariować 🙂 Będziesz świadkiem jak podczas zwykłej wizyty w parku rozrywki wszystko co możliwe, może pójść nie tak. Atrakcja bardzo ciekawa zwłaszcza przez wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości.
 4. Transformers™: The Ride-3D – atrakcja z dużym potencjałem, chociaż albo ja nie widzę w pełni 3D (co jest możliwe) albo kwestia grafiki jest jeszcze do dopracowania, bo czasami miałam wrażenie, że grafika jest nieostra. Sam koncept jest mega fajny, na jednym z transformersów ratujesz miasto i uczestniczysz w walkach. Kilka momentów zapiera dech w piersiach! I po raz kolejny jesteś w samym środku akcji filmu.
 5. The Walking Dead Attraction – labirynt prosto z horroru. Nastrojowa muzyka, ciekawa aranżacja i mnóstwo (nomen omen) żywych trupów gotowych Cię zaatakować. Twoje szanse nie są równe, gdyż na każdym kroku czeka ochrona, która zabezpiecza aktorów przez ewentualną samoobroną gości 😉 Mała wskazówka: jeżeli jesteś osobą o słabych nerwach (jak ja :D) a równocześnie chcesz to przeżyć to polecam iść zaraz za kimś innym 😉 Ale wtedy frajda na pewno będzie mniejsza. I ciekawostka: kilka osób uciekło z labiryntu nie będąc w stanie przejść do końca.
 6. Despicable Me Minion Mayhem – podczas tej jazdy zamieniasz się w jednego z minionków i bierzesz udział treningu minionów. Oczywiście nie wszystko idzie zgodnie z planem… Atrakcja bardzo ciekawa i podobna do The Simpsons Ride, ale realizacja jest nieco inna: widzisz całą salę, a przestrzeń wokół Ciebie nie jest wypełniona ekranami. Widać, ze jest to atrakcja skierowana także do młodszych gości parku.
 7. Flight of the Hippogriff™ – jest to tradycyjny rollercoaster osadzony w świecie Harrego Pottera. Przyjemna przejażdżka.
 8. DreamWorks Theatre Featuring Kung Fu Panda – atrakcja skierowana dla najmłodszych zabierająca nas do świata DreamWorks. Na ostatnim miejscu rankingu jest tylko i wyłącznie dlatego, że po tych wszystkich wyżej wymienionych atrakcjach nie robi dużego wrażenia. Nie mniej dla dzieciaków jest idealna 🙂

Jurassic World™ – The Ride

Tu niestety zabrakło nam szczęścia. Tego lata otwierają nową atrakcję Jurassic World. Ma być bardzo realistyczna, gwarantująca intensywne przeżycia. Obecnie jest całkowicie zamknięta 🙁 Teren pod tą atrakcję jest ogromny – mieliśmy nawet podejrzenia, że jest obecnie zamknięta, gdyż wykorzystują ją do kręcenia kolejnej części, a nie renowacji (chociaż jedno nie wyklucza drugiego ;)). Ciekawa jestem, jak będzie wyglądała po otwarciu 🙂

Ceny posiłków w parku

Na koniec tylko kilka słów o cenach posiłków w parku: tak na prawdę są one porównywalne do cen w Los Angeles. Wybór miejsc do jedzenia jest całkiem spory i także możecie sprawdzić dostępne restauracje w aplikacji mobilnej Universal.

 • butelka wody mineralnej: $3.93
 • kanapka z grillowanym kurczakiem: $12,99
 • Polędwiczki z kurczaka z frytkami: $10,99

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące wycieczki do Universal, chcielibyście wiedzieć coś więcej to zapraszam do kontaktu!

Vlog z Los Angeles

Na koniec mam dla Was małego vloga z Los Angeles, gdzie znajdziecie także nagrania z Universal Studios.

Zapraszam Was do obejrzenia mojej relacji z wyprawy na InstaStories! Znajdziecie tam szczegółową relację z atrakcji Universal Studios!

Podróże po USA - kliknij zdjęcie aby zobaczyć wszystkie wpisy
Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć wszystkie wpisy ze Stanów Zjednoczonych

Jeżeli post Ci się spodobał to zapraszamy do udostępniania go dalej!  

Zapraszamy także na nasze social media:

Zapraszam na instagram @swiatybarwne
Tagi
Podobne posty

Zostaw komentarz

Dorota Kozub
Kraków, Polska

Cześć, miło Cię widzieć na moim blogu :) Jestem Dorota, jestem fotografką oraz blogerką podróżniczą. Swoją pracą, która jest także moją największą pasją, zatrzymam dla Was emocje i piękne chwile na dłużej. Zajmuję się fotografią portretową, FineArt, kobiecą, ciążową, narzeczeńską, dziecięcą, rodzinną i podróżniczą. Kocham podróże. Kiedy tylko nadarza się okazja, pakuję walizkę i ruszam w trasę, aby poznawać nowe kultury, podziwiać nowe zakątki świata. Wszystko, co piękne, staram się uwiecznić na zdjęciach, które są obrazem moich wspomnień i emocji. W 2019 roku miałam okazję przez pół roku mieszkać w San Mateo w Dolinie Krzemowej. Nasze życie codzienne i podróże opisywałam tutaj na blogu oraz relacjonowałam na Instagramie. Zapraszam do odkrywania świata razem ze mną!